Kalkulacja kosztów


Istnieje wiele systemów antykorozyjnych, które służą do ochrony konstrukcji. Systemy te różnią się właściwościami materiałów, liczbą warstw do nałożenia, metodami nakładania, wymaganiami dotyczącymi powierzchni itp.

Wszystkie te różnice utrudniają oszacowanie całkowitego kosztu malowanej części. Poniżej znajdują się główne czynniki, które należy wziąć pod uwagę.

1. Powlekany materiał

Koszty związane z powlekanym materiałem zależą od następujących kluczowych punktów:

  • Gęstość materiału
  • Grubość nakładanej warstwy
  • Liczba warstw do nałożenia
  • Koszt produktów do powlekania

Przy wycenie powłoki ciekłej należy wziąć pod uwagę zawartość suchej masy i liczbę warstw.

   

2. Podłoże metalowe

Koszt podłoża metalowego zależy od jakości i pochodzenia metalu. W zależności od składu, może być bardziej odporny na korozję, ale również droższy.

Wybór podłoża ma również wpływ na wiele innych czynników (zużycie energii, obróbka powierzchni).

Z drugiej strony już na etapie projektowania należy rozważyć korzyści i wydajność materiałów powłokowych, aby uniknąć wyboru nieodpowiedniego podłoża metalowego. Wybierając skuteczny system malowania, można uzyskać oszczędności płynące z dobrej jakości i wydajności podłoża.

   

3. Obróbka powierzchni

Wymagania dotyczące obróbki powierzchni różnią się w zależności od wybranego systemu malowania i stosowanego podłoża. W zależności od wymagań, koszt będzie różny. Chemiczna obróbka powierzchni będzie się wiązała z kosztami środków chemicznych i będzie wymagała utylizacji odpadów i obróbki mechanicznej, jak również będzie wymagała większej siły roboczej i wygeneruje większe koszty materiałów.

   

4. Energia

W zależności od zastosowanego podłoża, energia odgrywa ważną rolę w całkowitym koszcie systemu malowania proszkowego.

Odgazowywanie podłoży metalowych wymaga podgrzewania niepowlekanego podłoża.

Systemy wielowarstwowe wymagają wielu cykli utwardzania pomiędzy nakładaniem poszczególnych warstw. W zależności od używanej technologii proszkowej (np. termoplastycznej lub termoutwardzalnej) wymagane będą różne temperatury pieca i różny czas nagrzewania, co wpływa na konsumpcję energii i koszty.
W zależności od typu pieca i zmian cen energii odpowiedni wybór materiału powłokowego będzie mieć duży wpływ na ten element kosztu całkowitego. 

   

5. Robocizna

Przygotowanie powierzchni i nakładanie powłoki powinny wykonywać wykwalifikowane osoby. W zależności od czasu potrzebnego do nałożenia systemu powłok, koszty pracy mogą być znaczne.

Systemy wielowarstwowe wymagają większej ilości roboczogodzin i zmniejszają wydajność.

Solidny system powłok umożliwia optymalizację i standaryzację procesu i pozwala uniknąć potrzeby ponownego wykonania pracy. Stabilność i właściwości użytkowe pozwalają nie marnować czasu na parametry, nad którymi nie ma kontroli (np. wilgotność powietrza).

Bezpieczne systemy powłok, takie jak farby proszkowe nie emitują lotnych związków organicznych, co umożliwia uniknięcie dodatkowych kosztów w związku z konieczną ochroną pracowników.

   

6. Koszty konserwacji i żywotność

W zależności od oczekiwanej żywotności powlekanych części, wybór odpowiedniego systemu malowania pozwoli uniknąć konieczności konserwacji i ponownego powlekania. Wybierając powłokę bardziej atrakcyjną cenowo, należy rozważyć równoległe koszty związane z konserwacją (demontaż/ponowny montaż/okresy zamknięcia), powłoka taka może być bowiem mniej wytrzymała/skuteczna/słabiej ochronić, może wymagać wielu czynności konserwacyjnych.

Konserwacja może być też konieczna, gdy zaprojektowane/wykonane/powlekane części są używane w niezalecanych warunkach lub w wyniku przypadkowego uszkodzenia. System powłok, który umożliwia naprawy na miejscu, pozwala uniknąć znacznych kosztów demontażu i ponownego montażu.

   

Jeżeli chcesz szczegółowo skalkulować koszt Twojego projektu, skontaktuj się z lokalnym sprzedawcą. Pomożemy Ci zdefiniować różne źródła kosztów i zaproponujemy Ci najlepsze rozwiązanie.

Ochrona i spodziewana wydajność będą się różnić w zależności od konstrukcji malowanej części, jakości wstępnego przygotowania powierzchni i sposobu aplikacji oraz grubości powłok, a także programu konserwacji powlekanych powierzchni. Są to orientacyjne informacje. Oparte są na naszym doświadczeniu i nie stanowią zobowiązania z naszej strony.